- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 11039
W dniu 20 grudnia 2017 r. odwiedziły nas dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie.
Uczniowie w ramach lekcji bibliotecznej zapoznali się z tradycjami Bożonarodzeniowymi na podstawie książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
Autorka pokazała czytelnikom z całego świata jak wygląda Boże Narodzenie w Szwecji. O zwyczajach świątecznych dzieci wysłuchały fragmenty książki.
Dla Lisy bohaterki powieści i jej szwedzkich przyjaciół Gwiazdka rozpoczyna się wraz z pieczeniem pierników. Najchętniej mali cukiernicy korzystają z foremki w kształcie prosiaczka. Kiedy już wszystkie pierniki są gotowe, z pozostałego po wykrawaniu kształtów ciasta piecze się jedno duże ciastko, które będzie nagrodą w konkursie. Jakim? Bardzo prostym, bo ciastko trafi do tego, kto zgadnie, ile ziaren grochu wsypano do butelki. W powieści Astrid Lindgren najlepiej zgadywał najstarszy mieszkaniec wioski zwany przez wszystkich dziadziusiem i to jemu przypadł smakołyk. Chwilą wyczekiwaną przez szwedzkie dzieci jest wyprawa z ojcami do lasu po choinki. A tymczasem mamusie muszą w kuchni szykować jedzenie. W wigilijny ranek na stole rozłożony jest odświętny obrus. W ubieraniu choinki dzieciom pomaga tatuś. Nie może zbraknąć jabłek i upieczonych wcześniej pierniczków, chorągiewek, świeczek i cukierków, aniołki z waty. Dzieci do sklejonych wcześniej koszyczków wkładają rodzynki i orzechy – one również zawisną na choince. Dzieci pomagają również przy zdobieniu drzewka dziadziusiowi, a samotnej Kristin zanoszą kosz pełen smakołyków. Ugaszczanie wszystkich, którzy tego potrzebują, to szwedzka tradycja. Gdy nadchodzi czas wigilijnej kolacji na stole palą się świece. W Szwecji nie ma bowiem zwyczaju spożywania w Wigilię jedynie postnych pokarmów. Poza szynką w Bullerbyn je się także kaszę. W kaszy można znaleźć migdał- ten, kto na niego trafi- z pewnością niebawem stanie na ślubnym kobiercu. Po wieczerzy tatuś Lisy odczytuje fragment z Biblii o narodzinach Jezuska, a dziewczynka recytuje wierszyk. Potem następuje rozdanie prezentów to niezwykle ekscytująca chwila dla dzieci na całym świecie.
Święta w Bullerbyn niewiele różnią się od tych naszych, w Polsce. Lindgren odmalowała wspaniałym świat dzieci, które przeżywają święta, są rozemocjonowane, a zarazem czułe i wrażliwe. Cieszą się swoim dzieciństwem i potrafią się wspaniale bawić.
Po krótkim zapoznaniu się i porównaniu tradycji dzieci zostały podzielone na 5 grup, z których każda miała namalować przygotowania dzieci z Bullerbyn do świąt. Potem uczniowie na pomocą teatrzyku kamishibai opowiadali na podstawie rysunku przygotowanie do świąt.
W Quizie świątecznym zorganizowanym dla dzieci najlepszą wiedzą i zarazem największą ilość punktów otrzymali Kacper Majzer i Marysia Urbańska i w nagrodę książkę o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.
Choinka stanowi symbol świąt i dlatego dzieci miały do wykonania właśnie to drzewko. Takie nie typowe bo do wykonania potrzebowały zaledwie dwóch rzeczy: wstążki i patyka. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Niezmiernie nas cieszy, że praca ozdobiła pokój dziecka.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1269
W dniu 14 grudnia 2017 r. odwiedzili nas pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie. Uczniowie zwiedzali bibliotekę, przeglądali zbiory dostępne w dziale dziecięcym jak również zapoznali się z literaturą popularno-naukową dla młodzieży i dorosłych.
Grudzień to miesiąc, który kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, dlatego też spotkanie miało charakter świąteczny.
Uczniowie zapoznali się, ze zwyczajami polskich świąt, a opowiadanie p.n. „Tradycje Bożego Narodzenia” szczególnie przybliżyło tradycję polską. Pierwsza gwiazdka kiedy już zabłyśnie można dzielić się opłatkiem. Na Wigilię przygotowuje się dwanaście potraw i nie jemy wówczas mięsa, za to każdej potrawy trzeba spróbować. Ma to przynieść szczęście na cały następny rok. W każdym regionie potrawy wigilijne trochę się różnią, ale prawie na każdym stole znajdziemy:
barszczyk z uszkami, karpia, śledzia w różnych odmianach, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutię, kompot z suszonych owoców. Tradycyjne potrawy wigilijne też mają swoje znaczenie. Na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi: z pola, z lasu, z sadu, a także z wody. Dlatego jemy dużo ryb, które przynoszą zdrowie i dostatek, a maku, zapewniającego bogactwo i pomyślność, kapusty i grzybów, również przynoszących szczęście. Miód i bakalie miały zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych, orzechy mądrość, a owoce energię. Nic więc dziwnego, że aby zapewnić sobie szczęśliwy kolejny rok, trzeba było spróbować wszystkich potraw.
Potem zorganizowany został Quiz z wiedzy o zwyczajach świąt, który pokazał, że dzieciom nie jest obca polska tradycja. Las rąk, aby udzielić odpowiedzi świadczy, że święta mają dla nich szczególne znaczenie. Największą ilość punktów uzyskał Filip Walkowiak i w nagrodę otrzymał książkę o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie dzieci wykonały choinkę, którą ozdobiły m.in.: łańcuchami, kolorowymi wycinankami, koralikami itp. Wszystkie prace były oryginalne i mogły ozdobić pokój każdego z nich. Świąteczna aura wszystkim się udzieliła, co spowodowało wspólne śpiewanie kolęd.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1339
W dniu 16 listopada 2017 odbyła lekcja europejska dla dzieci z IV klas Szkoły Podstawowej w Osjakowie.
Lekcja była przeprowadzona przez Panią Małgorzatę Kociniak – dyrektora Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct wraz z Panią Anną Jędrzejewską specjalistą do spraw Informacji i Promocji z Piotrkowa Trybunalskiego.
Zostały przedstawione najważniejsze informacje o powstawaniu Unii Europejskiej oraz o krajach członkowskich.
Nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia tematem przewodnim były święta w krajach Unii Europejskiej p.n „ Poznajemy Unię Europejską – zwyczaje świąteczne”.
Uczniowie nie mieli problemów ze znajomości flag państwowych i różnorodności kulturowej poszczególnych krajów oraz bardzo chętnie odpowiadali na pytania.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali szkolne kalendarze europejskie i materiały o UE.
http://piotrkow.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1456:europe-direct-w-terenie&catid=34:najnowsze-wieci&Itemid=1
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1443
W dniu 15 listopada 2017 odwiedziły nas dzieci z oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Osjakowie.
Tematem przewodnim były misie, ponieważ w listopadzie przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Pomimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Przedszkolaki wysłuchały fragmentu książki „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego, to prawdziwa historia, która wydarzyła się w czasie drugiej wojny światowej. Niedźwiadek o imieniu „Wojtek” towarzyszył polskim żołnierzom podczas walk z Niemcami. Żołnierze traktowali niedźwiedzia jako swojego kompana broni. Dzieci zapoznały się z historią II Wojny Światowej jak również z historią w jaki sposób mały niedźwiadek trafił w ręce polskich żołnierzy...
Po przeczytaniu niedźwiedziej przygody przeszliśmy do zabawy ruchowej „Misie i miód”, podczas, której dzieci przez chwilę zamieniły się w małe misie i musiały zdobyć miodek.
Kolejną zabawą była piosenka o uczuciach misia, gdzie dzieci pokazywały podczas śpiewania jak czuje się miś. Oj, ile uśmiechu i radości sprawiła piosenka przedszkolakom, aż miło popatrzeć na radosne buźki.
Atrakcją spotkania była Zumba „Gummi Miś”, ale wyginały śmiało ciało. Choreografia i muzyka sprawiła, że wszystkie dzieci zaangażowały się do tańca.
Na zakończenie były do wykonania prace. Każdy otrzymał rysunek z połową misia i zadanie dzieci poległo na dorysowaniu brakujących elementów i je pokolorować. W sympatycznym nastroju zakończyliśmy nasze spotkanie, a dzieci obiecały, że jeszcze do nas wrócą. A pamiątkowe zdjęcie na zawsze zostanie w naszej galerii.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1308
Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy zestaw 21 książek i 2 audiobooków p.n.„Paczka literacka” w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Paczka zawiera wiele ciekawych i wartościowych pozycji.
Zapraszamy do wypożyczania i życzymy ciekawej lektury!
Mamy nadzieję, że tak różnorodny wybór zainspiruje Państwa do działania, a tym samym popularyzacji czytelnictwa.
Zatem ogłaszamy konkurs na najciekawszą recenzję tytułu z paczki.
Oczywiście nie zabraknie nagród, a najlepsze teksty zostaną opublikowane na naszej stronie i FB.
Konkursowe teksty prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 2362
W dniu 26 października 2017r. odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gutowską - Adamczyk. Pisarka historyk teatru, scenarzystka filmowa i dziennikarka, przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej.
Zadebiutowała jako scenarzystka serialu Tata, a Marcin powiedział…
Pierwsze były książki dla młodzieży. Jak przyznała, było to trudne zadanie, a sukces nadszedł, gdy nieświadomie porzuciła tematykę młodzieżową i napisała pierwszą książkę z serii „Cukiernia pod Amorem”.
Jest autorką bestsellerowej trzytomowej sagi Cukiernia Pod Amorem, a także powieści: 110 ulic, 220 linii, Niebieskie nitki, 13. Poprzeczna, Wystarczy, że jesteś, Serenada, czyli moje życie niecodzienne, Mariola, moje krople... oraz Jak zabić nastolatkę (w sobie)?.
Laureatka nagrody "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY, za powieść
13. Poprzeczna.
Podczas spotkania opowiedziała o tym, skąd czerpie inspirację do swoich książek, jak przygotowuje się do ich tworzenia, na kim wzorowała swoje postacie, o trudach związanych ze wspinaczką po szczeblach kariery, ale też o samym pisaniu. Nie zabrakło także nostalgicznych wspomnień z minionych lat.
Przyjaciele biblioteki nie zawiedli nas i licznie przybyli na spotkanie autorskie za co serdecznie dziękujemy.
Na zakończenie spotkania Pani Małgorzata rozdawała autografy nie zabrakło również wspólnych pamiątkowych zdjęć.