- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1120
W dniu 20 sierpnia 2018 odbyło się ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” gr I.
Tym razem dyskutowaliśmy o książce „Nie płacz, koziołku” to bardzo krótka opowieść dla dzieci autorstwa Siergieja Michałkowa – rosyjskiego poety i bajkopisarza, autora takich utworów jak m. in.: „Wujek”, „Wieża”, „Telefon” czy „Święto Nieposłuszeństwa”.
Utwór ten przy pomocy prostej, mało skomplikowanej fabuły przekazuje nam jednak istotne prawdy. Uczy nas jak ważne w życiu okazują się przyjaźń, chęć współpracy i pomocy drugiemu człowiekowi – okazywania solidarności i zainteresowania jego problemami. Mali czytelnicy czytając o przygodach sympatycznego, acz upartego koziołka, poznają znaczenie przyjaźni i okazywania dobra i pomocnej dłoni innym. Co ważne – uczą się okazywania tych uczuć. Przekonują się, że bycie dobrym i uczynnym dla innych to postawa godna naśladowania. Reprezentantami tych postaw w książce są zwierzęta, które z narażeniem własnego życia budują tratwę i ratują koziołka przed pewną zgubą.
Książka przynosi szczęśliwe zakończenie – koziołek został uratowany i szczęśliwie wrócił do domu, w którym jednak oprócz ciepłego przyjęcia, spotkała go też zasłużona kara. Utwór niesie zatem ze sobą również ważny morał – pokazuje jakie mogą być skutki nieposłuszeństwa wobec rodziców, uporu i egoizmu.
Najmłodsi czytelnicy wczytując się w treść utworu, bez większych trudności zrozumieli i odczytali zawarte w nim przesłanie.
Na zakończenie wykonaliśmy bombki, które znajdą swoje miejsce na choince u dzieci w domu.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 990
W dniu 19 grudnia 2018 odbyło się 4 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” II grupy.
Wyzwanie dla naszych klubowiczów było nie lada, gdyż musieli zmierzyć się z Agnieszki Frączek "Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki". Łamańce językowe dały się we znaki, a przy tym dały dużo śmiechu i zabawy.
Na zakończenie wykonaliśmy bombki, które dzieci wzięły do domu, aby zawiesić na choince.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1391
W dniu 6 grudnia 2018 odbyło się siódme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” grupy I.
Dyskutowaliśmy o książce Joanny Papuzińskiej p.t. „Asiunia”.
Opowiadanie o czasach wojny z pewnością nie jest ani łatwe, ani przyjemne, zwłaszcza dla osób, którym dane było żyć w tamtych czasach i które utraciły swoich bliskich. Jednakże nie wolno nam zapomnieć o tym, co wówczas spotkało ludzi. Należy o tym mówić, głośno, nie tylko ku przestrodze, ale również ku pamięci tych, którzy walcząc o wolną Polskę polegli w walce. Odpowiedzią na te pytania może być książka "Asiunia", której autorką jest wybitna, wielokrotnie nagradzana pisarka. Kiedy rozpoczęły się walki miała zaledwie pięć lat, akurat obchodziła urodziny ciesząc się z licznych prezentów otrzymanych od jej bliskich. Jeszcze nie wiedziała, że już wkrótce zostaną rozdzieleni i że niektórych z nich utraci na zawsze. Tego dnia ważny był dla niej nowy ołówek, gumka, zeszyt do rysunków oraz czarodziejska kredka, której jeden koniec pisał na czerwono, a drugi na niebiesko. Jednego dnia była szczęśliwa, a drugiego rozpoczęła się jej tułaczka z domu do domu, gdzie zupełnie obcy ludzie starali się otoczyć ją opieką i zapewnić bezpieczeństwo. I choć po wojnie ponownie połączyła się z większością rodziny, wydarzenia tamtych czasów zostały w jej pamięci już na zawsze. Autorka opowiada swoje przeżycia z tamtych lat, które ją ukształtowało i postanowiła napisać o tym książkę.
Dodatkowo w dniu Świętego Mikołaja zagraliśmy w kółko i krzyżyk oraz dzieci wykonały renifery na lizaki. Aby ten dzień stał się jeszcze podniosły i sympatyczny wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę p.t.” Nasz kochany Mikołaj”.
Dziękuję wszystkim i zapraszam na kolejne spotkanie 20 grudnia 2018
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1059
W dniu 28 listopada 2018 r. odbyło się 3 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” II grupy.
Tym razem zapoznaliśmy się z książką Bożeny Piergi „Dobre wychowanie wierszem”.
Wiersze przedstawiały dobre maniery na co dzień np. „Powitanie na poziomie”, „Pożegnanie z klasą”, „Czarodziejskie dziękuję”, „Magiczne przepraszam”, „Punktualność zawsze w modzie”.
Nie zabrakło również wierszy z czystością za pan brat np. „Przed posiłkiem – mycia chwilka”, „Przed spożyciem- wielkie mycie”, „Świeży uśmiech”, „ Czysta odzież”. Różne przykłady edukowały w jaki sposób robimy w życiu codziennym gafy.
Aby trochę rozruszać klubowiczów, dzieci zagrały w kółko i krzyżyk, a konkurencja z kubkami była niezwykle emocjonująca.
Zbliżający się okres świąteczny zainspirował nas, aby wykonać lizakowe-renifery(smacznego).
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1218
W dniu 22 listopada 2018 odbyło się szóste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci kl I „Pozytywnie zaczytani”. Tym razem każde dziecko miało do przeczytania wybraną przez siebie książkę i opowiedzieć ją.
Zosia wybrała książkę p.t. „Ktoś ukradł Prążka” Holly Webb – Dziewczynka o imieniu Oliwia bardzo się cieszy, kiedy rodzice zgadzają się na adopcję małego kotka. Nie może się doczekać, kiedy będzie mogła pokazać kotka swoim przyjaciołom i starszemu bratu. Jednak kot nagle znika i nigdzie nie można go znaleźć. Historia Prążka jest ciepła i poruszająca, pełna wartościowej treści i ciekawostek odnoszących się do opiekowania nad małym kotkiem. Wszystkie zwierzaki chcą mieć dom, w którym będą kochane, szanowane i bezpieczne. Instynktownie wyczuwają ludzi mających wobec nich złe zamiary. Małe kotki są przy tym ciekawskie, pełne energii i nie do końca potrafią właściwie ocenić sytuację. Często wchodzą też w miejsca, z których trudno im się wydostać. Przygarniając takie zwierzątko trzeba więc być na to przygotowanym i pamiętać, że kotek to nie zabawka.
Lenka opowiadała o książce p.t. „Szkoła dla wróżek” . Jak w każdej książce o Amelce, będzie magicznie, kolorowo i bardzo optymistycznie. Dziewczynka z dużym entuzjazmem podejmie trud nauki, poznając przydatne czary i sztuczki. Zdobędzie też nowe koleżanki i spotka fantastyczne nauczycielki, dzięki którym dzień w szkole będzie jeszcze przyjemniejszy! Nie zapomni jednak o swoim najwierniejszym druhu, Guciu, który poczuje się nieco zazdrosny o swoją przyjaciółkę.
Szkoła dla wróżek przeniesie każdą dziewczynkę do pięknego świata magii, gdzie dziecko będzie miało okazję dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z nauki i poznawania nowych osób. To książka, która ma olbrzymi walor edukacyjny, przekazuje masę pozytywnych emocji i uczy je jak radzić sobie w nowych sytuacjach. Pomoże też pokonać lęk przed pójściem do szkoły!
Antosia z kolei wybrała książkę o Martynce p.t. „W samolocie” W tej opowieści razem z Martynką można dowiedzieć się, co dzieje się na lotnisku i na pokładzie samolotu. Książka posiada walory edukacyjne - uczy zachowań związanych z lotem oraz przygotowuje do podniebnej podróży.
Róża również opowiedziała o książce z serii o Martynce p.t. „Na kursie pływania” to edukacyjny przekaz w jaki sposób pokonać swoje lęki i nauczyć się pływać.
Patrycja opowiedziała o książce „Gang Słodziaków” autorki Renaty Piątkowskiej o jednej z przygód o „Sowie Zosi”. Myszka poprosiła o pomoc sowę Zosię, żeby rozwikłała sprawę zaginięcia jej pierścionka zaręczynowego. Sowa znała wszystkich mieszkańców lasu. Wiedziała też, że wszyscy na nią liczą w rozwikłaniu zagadki. Na szczęście sowa przywołała do siebie srokę, a ta przyznała się do kradzieży pierścionka tłumacząc się tym, że sroki mają to już w naturze. Niezwykłe przygody z morałem, które warto przeczytać.
Na zakończenie nastąpiło dyniowe szaleństwo i wspólnie zrobiliśmy dynie z papieru.
Kolejne spotkanie już 6 grudnia 2018
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 1207
W gminie Osjaków w dniu 11 listopada 2018 odbyły się uroczystości z okazji obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Przedstawiciele władz wójt Jarosław Trojan, z-ca wójta Renata Kostrzycka, Radni Rady Gminy, zaproszeni goście i cała społeczność wspólnie świętowali ten podniosły dzień.
Pamiętajmy i bądźmy dumni z naszej małej ojczyzny Osjakowa oraz całej Polski! nie tylko w dniu jej święta, ale na co dzień, więc Dbajmy, Kochajmy Polskę i Budujmy tę realną, na którą codziennie mamy wpływ.
Gminna Biblioteka w Osjakowie z tej okazji zorganizowała wystawę p.n. „Droga ku Niepodległej”, gdzie można zobaczyć różne dokumenty z czasów I wojny światowej, okresu międzywojennego i II wojny światowej. Rekwizyty, zdjęcia, pamiątki oraz dokumenty zostały przekazane przez Panią Bożenę Gibas, Pana Henryka Krzemińskiego, Pana Ryszarda Szustaka i Pana Jerzego Kaźmierczaka za co serdecznie dziękujemy.
Wystawę można oglądać do końca listopada br. w godzinach od 8:00 do 16:00 , na którą serdecznie zapraszamy.