- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 875
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 721
W dniu 19 grudnia 2019r. odbyło się 27 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani”.
Dzieci wysłuchały opowiadania o Bożym Narodzeniu. Dyskutowaliśmy o tradycjach i zwyczajach Świąt i kolacji wigilijnej. Wspaniale wiedzą ile potraw powinny znaleźć się na świątecznym stole, jaka ryba powinna pojawić się na talerzu. Symbole są znane i lubiane przez klubowiczów.
Następnie samodzielnie wykonaliśmy Panią Skrzatową, która znajdzie szczególne miejsce na półce w pokoju dzieci.
Dziękuję wszystkim dzieciom i zapraszam na kolejne spotkanie 16 stycznia 2020r.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 680
W dniu 16 grudnia 2019 r. odbyło się 8 spotkanie Klubu Czytających Mam.
Świąteczny czas Świąt Bożego Narodzenia mamy wykorzystały na przeczytaniu opowiadania Artura Janickiego p.t.”Niezwykła Wigilia” oraz wiersz „Choineczka”.
Wspólnie spędzony czas na czytaniu przynosi wspaniałe efekty. Dzieci chętnie sięgają po książki, a przy tym świetnie się bawią.
Dziękuję wszystkim mamom, za to że wprowadzają dzieci w świat książek. Efekty będą widoczne już za kilka lat.
Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną, którą można oglądać w bibliotece.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 805
W dniu 11 grudnia 2019 r. odbyło się 7 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki gr. III.
Klubowicze głośno czytały o Najświętszej Maryi Pannie i Świętym Józefie, a później rozwiązały quiz.
Choć w chrześcijaństwie nie ma miejsca na zabobony, to jednak zwracamy uwagę na pewne sytuacje i z nimi wiążemy przyszłe wydarzenia. Z Wigilią łączy się wiele różnych przesądów, a wszystkie wywodzą się z polskiego folkloru. Razem poznaliśmy niektóre z nich: np.
* Gospodynie, idąc na Pasterkę powinny spojrzeć w niebo. Rozgwieżdżone prognozowało, że krowy będą dawały dużo mleka. Każda panna z kolei niech nasłuchuje szczekania psów, bowiem z tej strony, skąd słychać szczek, nadejdzie jej przyszły mąż.
* W niektórych domach stół przewiązuje się łańcuchem lub sznurem. Sznur ten symbolizuje silne więzy rodzinne.
Boże Narodzenie na świecie m.in. w Afryce, Australii, Dani, Finlandii, Filipinach itp. wiele ciekawostek przeczytały dziewczyny, które do tej pory nie miały okazji poznać. Dyskusja na temat zwyczajów w domach rodzinnych pokazała, że tradycja polska jest głęboko zakorzeniona.
Na zakończenie spotkania uczennice wykonały świąteczne ozdoby.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 701
W dniu 11 grudnia 2019 r. odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy II a, wraz z Panią Marioli Leś.
Pani kierownik Barbara Domagała przeczytała opowiadanie Grzegorza Kasdepke p.t.”List”. Niektórym święta kojarzą się z ubieraniem choinki. Innym ze smacznym jedzeniem. Są też i tacy, którym święta kojarzą się tylko ze sprzątaniem. Dla dzieci najczęściej kojarzy się z nerwowym oczekiwaniem na prezenty.
Taki właśnie czas miał Kacper, który napisał list do Mikołaja, ale tata zapomniał go wysłać. Kacper nie dał za wygraną i poszedł z tatą na pocztę wysłać list. Udał się go wysłać i chyba naprawdę doszedł bo pod choinką leżały wszystkie prezenty, o których pisałem w liście- ucieszył się chłopiec.
Uczniowie podzieleni na grupy pokolorowali świąteczne obrazki, a później każda z nich miała stworzyć na podstawie obrazków opowiadanie świąteczne przy pomocy teatrzyku kamishibai.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie.