- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 566
Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele biblioteki !
Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają najlepsze biblioteki i samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi.
Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.
Mamy przyjemność poinformować, że w Ogólnopolskim Rankingu Bibliotek na ponad 8 tysięcy działających bibliotek w kraju, nasza Biblioteka uplasowała się na 5 miejscu w województwie łódzkim.
Dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za to, że jesteście z nami na co dzień i możemy zawsze na Was liczyć.
Za wspieranie inicjatyw i zaangażowanie w naszą instytucję dziękujemy władzom samorządowym i sponsorom.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 531
W dniu 16 grudnia 2020r. odbyły się VI zajęcia w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” o tematyce ekologicznej „Drzewa i las wokół nas”.
Udział w zajęciach wzięły przedszkolaki ze Słonecznej Polany.
Gościem specjalnym była pani Michalina Prusińska na co dzień pracuje jako leśnik w Nadleśnictwie Wieluń. Dzieci wysłuchały na czym polega praca leśniczego, co kryją nasze lasy, jakie mieszkają tu zwierzęta i jakie rosną drzewa, gdzie znaleźć grzyby i inne leśne owoce. Ciekawostką okazały się rogi jelenia i sarny, które dzieci mogły dotknąć oraz gałązki i nasiona drzew leśnych. Podczas naszego spotkania popularyzowaliśmy wiedzę o lesie. To miejsce, które jest „fabryką tlenu”, „płucami świata”. Chroni nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania glebę i wody. Jest ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt oraz wytchnienia dla nas ludzi.
Dla przedszkolaków pani Dyrektor Barbara Domagała przeczytała książkę Ireny Landau „Lenka i magiczne drzewko”. Pewnego dnia Lenka i Marysia zasadziły drzewko, które rosło tylko w momencie kiedy przyjaźniły się ze sobą. Natomiast kiedy doszło między nimi do kłótni nagle drzewko przestało rosnąć, a nawet zaczęło się kurczyć. Niezwykła historia mówiąca o sile przyjaźni, dzięki której możemy pokonać największe trudności.
Następnie przedszkolaki dekorowały różnymi ozdobami choinkę dostarczoną przez Małgorzatę i Jacka Kostrzewa właścicieli Kwiaciarni w Osjakowie - Dziękujemy.
Dziękujemy pani Michalinie Prusińskiej za przybliżenie naszym uczestnikom jaką ważna rolę pełni las w życiu człowieka.
Dziękujemy wszystkim przedszkolakom za zaangażowanie i udział w zajęciach.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 457

- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 431
W dniu 15 grudnia 2020r. odbyły się V zajęcia w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” o tematyce „Poznajemy świat kolorów i kolorowych eksperymentów”.
W zajęciach uczestniczyły przedszkolaki ze Słonecznej Polany. Zajęcia poprowadziły dyrektor biblioteki Barbara Domagała oraz Małgorzata Dawid.
Głośne czytanie o kolorach na podstawie książki „Poznaję kolory”: kolor czerwony jest jak truskawka, zielony jak zielona żabka, różowy jak różowa świnka, a niebieski jak niebieskie niebo.
Następnie wszyscy obejrzeli krótki film o UBU, który jeszcze bardziej przybliżył dzieciom kolorowy świat barw.
Największą ciekawostką spotkania były kolorowe eksperymenty: powstała magiczna piana i deszcze w słoiku oraz tęczowe mleko, lawa.
Nie zabrakło również zabawy w kolory przy pomocy chusty animacyjnej oraz ścieżki kolorów. Na twarzach dzieci cały czas towarzyszył uśmiech, co nas ogromnie cieszy.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w zajęciach.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 555
W dniu 9 grudnia 2020r przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Osjakowie wzięły udział w zajęciach „Co robią pszczoły przez dzień cały w pasiece” w ramach projektu „Para-bucha! Książka w ruch”, realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Osjakowie. Spotkanie poprowadziły: dyrektor Barbara Domagała i Małgorzata Dawid oraz nasz gość specjalny, pasjonat pszczelarstwa pan Edward Bator.
Tematem spotkania była pasieka, czyli ule jak również znaczenie pszczół w życiu człowieka. Jak wygląda życie codzienne pszczół, jakie mają zadania do wykonania np. pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy, samiec truteń, królowa - matka. Dzięki spotkaniu przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak zareagować na użądlenie oraz poznały krok po kroku tajniki produkcji miodu i innych wyrobów pszczelich.
Pan Edward opowiedział z czego składa się strój pszczelarza oraz wyjaśnił, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół. Dodatkowym atutem zajęć była możliwość przebrania się w strój pszczelarza oraz smakowanie miodu.
Zimowa pora, którą mamy znacznie wpływa na życie pszczół, dlatego Pan Edward opowiedział w jaki sposób pszczoły przygotowują się do zimy i jak spędzają zimę i zapytał
„Co by było gdyby pszczoła zimą wyleciała z ula?”. Dzieci chętnie wyrażały swoje spostrzeżenia. Dodatkową atrakcją były zaprezentowane praktyczne wskazówki zastosowania miodu, pyłku pszczelego i kitu w życiu codziennym, które możemy wykorzystać.
Kolejnym przykładem przybliżenia życia pszczół było głośne czytanie książki pt. „Jak pszczółki nauczyły się tańczyć” Marii Kisielowej.
Na zakończenie cała grupa wykonała taniec Mai oraz na chwilę zamieniły się w pszczółki, zbierające nektar z kwiatów.
Dziękujemy Panu Edwardowi Batorowi za przybliżenie swojej pasji pszczelarstwa.
Dziękujemy Pani Agnieszce Surlej i Pani Malwinie Domagała i wszystkim dzieciom za udział w zajęciach.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 437