IX spotkanie Gminnego Koło Historycznego z siedzibą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie.
Spotkania mają charakter otwarty i nieformalny – Pan Wójt Jarosław Trojan zachęca do przyjścia i podzielenia się swoją wiedzą na temat wsi należących do gminy Osjaków, a także przypomnienia sylwetek ludzi, związanych z jego dziejami.
W dniu 14 listopada odbyło się kolejne spotkanie miłośników historii gminy Osjaków powiatu wieluńskiego, na którym zaszczycił nas swoja obecności profesor Tadeusz Olejnik.
Pan profesor jest autorek książek o tematyce historycznej, a w szczególności okresu II wojny światowej na terenie naszego powiatu i samego Wielunia.
Pielęgnowanie i dokumentowanie przeszłości historycznej regionu wieluńskiego stanowi dla profesora ogromne zaangażowanie i cel życiowy. Doświadczenie życiowe ogromnie wpłynęło na profesora. Jako dziecko wojny przeżył tułaczkę, znęcanie niemieckiego żandarma. W szkole podstawowej został zainspirowany przez Kierownika szkoły pana Juszczaka do poznania rodzinnej wsi Okalewa, a potem ziemię wieluńską.
Pan profesor wyznaczył sobie za cel, aby reaktywować Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz napisać monografię Wielunia, każdy z celów został osiągnięty.
Przypomniał również o działaniach, które miały sprawić, że do świadomości ludzi w naszym kraju, jak i poza nim, dotrze wiadomość o wojennej historii Wielunia – bezbronnego miasta zaatakowanego rankiem 4:40 1 września 1939r. Pokaz zdjęć jak wyglądał Wieluń po bombardowaniach budzi wzruszenie i przypomina ból związany z utratą dachu nad domem.
Dziękujemy panu profesorowi Tadeuszowi Olejnikowi za przybliżenie naszym mieszkańcom historii II wojny światowej i życzymy dalszych publikacji książkowych.
Zachęcamy wszystkie osoby, żeby wyszukali w swoich domach zdjęcia i dokumenty mające charakter historyczny i przynieśli do biblioteki. Oryginały pozostaną w rękach właścicieli.