XI edycja konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”

by Małgorzata Dawid
XI edycja Mistrz Pięknego Czytania

Tegoroczny XXIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod inspirującym hasłem: „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.”.
W ten nurt idealnie wpisała się XI edycja Gminnego Konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, która odbyła się w Czytelni Biblioteki Publicznej w Osjakowie. Wydarzenie to po raz kolejny udowodniło, że czytanie to nie tylko pasja, ale i sztuka, która otwiera przed młodymi ludźmi nowe światy.

Głównym założeniem konkursu jest zachęcanie najmłodszych do obcowania z literaturą poprzez poszukiwanie wzorców i wartości istotnych w życiu dziecka. Kształtowanie umiejętności pięknego czytania nie tylko wzbogaca słownictwo, ale przede wszystkim wzmacnia poczucie własnej wartości u uczniów. Organizatorzy kładą również nacisk na wyrabianie nawyku czytania jako wartościowej formy spędzania wolnego czasu.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 27 uczniów z klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Osjaków.

Profesjonalna ocena i kryteria

Występy uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie:

  • Anna Kula – nauczyciel,
  • Halina Bator, Maria Nowaczyk oraz Maria Wiluś – emerytowani nauczyciele.

Jury z wielką uwagą przysłuchiwało się każdej prezentacji, oceniając: płynność, poprawność, wyrazistość, dykcję oraz interpretację czytanego tekstu.

Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki, a po naradach jury wyłoniło następujących zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Kategoria Klas I         
I miejsce Bartłomiej Przydacz
II miejsce Emilia Wrzecionarz
III miejsce Nadia Wesołowska

Kategoria Klas II
I miejsce Kevin Nagadowski
II miejsce Natalia Stasiak
III miejsce Miłosz Woźniak


Kategoria Klas III

I miejsce Jakub Kozieł

II miejsce Nadia Pilarska

III miejsce Pola Wróbel

Wyjątkowym momentem spotkania było uroczyste wręczenie nagród, którego dokonała Burmistrz Miasta i Gminy Osjaków, Pani Renata Kostrzycka. Obecność Pani Burmistrz podkreśliła wagę wydarzenia dla lokalnej społeczności.

Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani: atrakcyjnymi nagrodami książkowymi, zestawami artykułów szkolnych, pamiątkowymi dyplomami. Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy uznania za odwagę i zaprezentowanie swoich umiejętności. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Osjakowie.


Składamy serdeczne podziękowania Pani Burmistrz Renacie Kostrzyckiej za wspieranie działań kulturalnych naszej biblioteki oraz osobiste zaangażowanie w celebrację święta książki.

Dziękujemy Paniom z komisji konkursowej za profesjonalną ocenę uczestników

Gratulujemy młodym Mistrzom i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu magicznego świata literatury!

Mamy nadzieję, że nawyk sięgania po książkę zostanie z naszymi uczestnikami na zawsze. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji!

XI edycja Mistrz Pięknego Czytania