Drukuj
Odsłony: 1960

W dniu 12 grudnia 2014r. o godz. 17:30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie odbyły się "Warsztaty twórcze ozdób świątecznych z masy solnej". Zajęcia były prowadzone przez Panią Małgorzatę Kaźmierczak, wierną czytelniczkę naszej biblioteki i przyjaciółkę książek.

Klejenie modeli z masy solnej ma już bardzo długą tradycję, robili to już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Dzisiaj jest to prosty sposób na wykonanie pięknych ozdób do domu i wspaniała zabawa dla dzieci. Podstawowymi składnikami masy solnej jest mąka, sól i woda. Jednak przepisy są nieco zróżnicowane w zależności od tego co chcemy modelować z masy.

Na warsztaty do biblioteki przybyli rodzice wraz z dziećmi. Pani Małgorzata przywiozła ze sobą gotowe aniołki i gwiazdki z masy solnej, gdzie każdy uczestnik ozdabiał według swojego uznania. Następnie Pani Małgosia i jej koleżanka pani Małgorzata Dawid rozdały wszystkim wcześniej przygotowaną masę solną do samodzielnego robienia ozdób choinkowych. Masa solna była w różnych kolorach, taki efekt można uzyskać dodając do masy solnej: paprykę czerwoną, kurkumę, sok z buraków czerwonych wyjaśniła zebranym Pani Małgosia. Omówiła również technikę robienia ciasta, łączenia poszczególnych elementów, ozdabiania oraz przechowywania ciasta solnego do późniejszego wykorzystania. Nasze ozdoby świąteczne malowaliśmy farbami plakatowymi, suszyliśmy i znowu malowaliśmy lakierem szybkoschnącym. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestaw przepisów do samodzielnego wykonania w domu. Myślę, że rodzice i dzieci miło spędzili czas jednocześnie świetnie się bawiąc.

Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Kaźmierczak za przeprowadzenie warsztatów w naszej bibliotece, dziękuję również wszystkim uczestnikom za przybycie i zapraszam na kolejne spotkania.