Drukuj

Warsztaty kulinarne w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”

 

20 sierpnia 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie w ramach projektu „Świadomy rodzic – to zdrowe dziecko i przyszły dorosły, to zdrowe społeczeństwo”, odbyły się warsztaty kulinarne p.n. „Kuchnia na 1000 pierwszych dni” skierowane do rodziców i opiekunów małych dzieci. Projekt ten realizowany jest w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Osjakowie.

Wiele było powodów, aby zajrzeć w zeszły czwartek do Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie: stukot garnków, woń ziół, zapach krojonych warzyw i owoców, a przede wszystkim kuszący aromat zupy brokułowej, roznoszący się w powietrzu. Tak pracowicie uczestnicy spotkań w ramach projektu ”Świadomy rodzic – to zdrowe dziecko i przyszły dorosły, to zdrowe społeczeństwo” spędzili to popołudnie. Tym razem spotkanie przybrało formę warsztatów kulinarnych, podczas których można było wspólnie gotować, odkrywać nowe smaki połączenia produktów. A wszystko po to, by w praktyczny sposób wykorzystać zdobytą na wcześniejszych prelekcjach, wiedzę. Tematem warsztatów było przygotowanie całodziennego menu dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat, zgodnie z zasadą pięciu regularnych posiłków w ciągu dnia: trzema podstawowymi (śniadanie, obiad, kolacja) i dwoma uzupełniającymi (II śniadanie, podwieczorek). Można było dowiedzieć się, jak w prosty i bardzo szybki sposób przygotować zdrowe i, jak się potem okazało bardzo smaczne dania dla naszych pociech.

Uczestnicy podzieleni zostali na pięć grup, z których każda przygotowywała jeden posiłek: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje. Przy pierwszym stanowisku panie przygotowały śniadanie (powinno stanowić ok. 25% dziennej racji pokarmowej): jajecznicę w pomidorach z pieczywem oraz kawę zbożową na mleku. Okazało się, że zadanie jest bardzo proste i szybkie do wykonania, w efekcie jego powstało pożywne śniadanie – najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

Drugie śniadanie powinno być lżejsze i stanowić ok. 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zgodnie z tą zasada, druga grupa przygotowywała pożywny koktajl owocowy, czyli mix: pomarańczy, gruszek, arbuza, bananów, nasion słonecznika i dyni, a wszystko to na bazie jogurtu naturalnego i miodu. Warto podkreślić, że dla dzieci można przyrządzać przeróżne koktajle – łączyć warzywa z owocami, a nawet ziołami, jedyne, co może nas ograniczać, to tylko nasza wyobraźnia. Co więc ze sobą łączyć? Warto do koktajlu dodawać te składniki, których nie lubią nasze pociechy. Czyli np. szpinak, jarmuż. Wystarczy dodać banana, kiwi, ulubione owoce, dodać sok jabłkowy (który jest słodki sam w sobie), by ukryć w koktajlu bardzo wartościowe, choć czasem niesmaczne, dodatki. Przygotowany koktajl, bez dwóch zdań podbił serca uczestniczek, a dopełnieniem drugiego śniadania były kanapki z pieczywa razowego z pastami serowymi.

Na stanowisku trzeciej grupy, przygotowującej pod okiem „szefowej kuchni” p. Małgosi Dawid, obiad praca dosłownie „paliła się w rękach”, a może raczej miksowała, bo I daniem obiadowym była aromatyczna zupa-krem brokułowy. Obiad powinien zapewniać 30% dziennej racji pokarmowej, dlatego na II danie podano razowy makaron z soczystym indykiem i warzywami w sosie pomidorowym z kompotem wieloowocowym. W między czasie można było wysłuchać p. Małgorzaty Dawid, jak z pasją opowiada o zdrowym jedzeniu i jego przyrządzaniu.

Kolejnym posiłkiem był podwieczorek, który „pokroiła i wymieszała” czwarta grupa uczestniczek warsztatów i tak powstała owocowa sałatka z jogurtem naturalnym.

Wyjątkowo smacznym punktem warsztatów okazała się kolacja z bezkonkurencyjnym omletem warzywnym według przepisu p. Małgosi Dawid – pasjonatki i amatorki zdrowego stylu życia, która o zdrowej kuchni wie naprawdę dużo.

Warsztaty dały uczestnikom możliwość „praktycznego przećwiczenia” zdobytej wiedzy, nauczenia się przygotowywania zdrowych dań, popróbowania tego, co wspólnie się ugotowało. Spotkanie stało się też okazją do wymiany doświadczeń wśród osób, dla których ważne jest prawidłowe, zdrowe i racjonalne żywienie dzieci. Sukcesem jest też fakt, że większość uczestników warsztatu zadeklarowało gotowość odtworzenia smaku tych dań w domu.

„Sztuki kulinarnej” uczyły nas trzy fantastyczne „szefowe kuchni”: Barbara Domagała – kierownik GBP w Osjakowie, Małgorzata Dawid oraz Małgorzata Kaźmierczak współautorka projektu. Inspiracje kulinarne wykorzystane w warsztacie zaczerpnięte zostały z platformy edukacyjnej www.1000dni.pl, do której odwiedzenia zachęcamy.