Drukuj
Odsłony: 1925

W środę 30 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Świadomy rodzic – to zdrowe dziecko i przyszły dorosły, to zdrowe społeczeństwo” organizowanego w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „ 1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Na uroczystość przybyli uczestnicy projektu, jak również zaproszeni przez organizatorów przedstawiciele lokalnych władz. Swoją obecnością spotkanie uświetniła również pani dr Bożena Rabikowska, która wygłosiła bardzo interesujący wykład pt. „Dziedzictwo kulinarne: o pożywieniu, posiłkach, potrawach…”

Na początku uroczystości pani Małgorzata Kaźmierczak, współorganizatorka przedsięwzięcia, przedstawiła sprawozdanie z realizacji projektu. W ramach tej inicjatywy odbyły się trzy szkolenia prowadzone przez panią dietetyk Marię Drab-Bąk. Dotyczyły one prawidłowego żywienia kobiet w ciąży, matek karmiących oraz małych dzieci. Czwarte spotkanie zorganizowane w ramach projektu miało postać warsztatów kulinarnych, podczas których panie mogły wspólnie przygotować całodzienne menu dla malucha, z zachowaniem wszystkich zasad zdrowego żywienia. Ostatnim etapem był rajd rowerowy pod hasłem „Wybieram zdrowie”, który odbył się 14 września.

Po krótkim podsumowaniu swoją prezentację multimedialną przedstawiła pani dr Bożena Rabikowska. Mówiła o tym, jak na całym świecie zmieniało się jedzenie i sposób jego przyrządzania na przełomie ostatnich 2500 lat. Wspomniała również bardzo ciekawe fakty historyczne mające znaczenie dla światowego dziedzictwa kulinarnego.

Po wysłuchaniu wykładu zostały wręczone upominki dla osób uczestniczących w projekcie. Nagrody wręczali pan Jarosław Trojan – wójt Gminy Osjaków oraz pan Ryszard Drutowski – przewodniczący Rady Gminy. Oczywiście podczas uroczystości nie zabrakło akcentu typowo kulinarnego. Zaproszeni goście mogli skosztować przepysznych sałatek, kanapek i ciast przygotowanych w myśl zasad zdrowego odżywiania. Wszystkim dopisywał świetny humor i całe spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze.