Drukuj
Odsłony: 1740

Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Czytam sobie w bibliotece” stworzonym przez Wydawnictwo Egmont i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasza biblioteka jest jedną z 900 bibliotek w Polsce, które wzięły udział w projekcie. W ramach tego projektu zostały zorganizowane warsztaty twórcze skierowane do dzieci w wieku 5-8 lat.

Pierwsze spotkanie nosiło tytuł „Przyjaciele planety Ziemia” i nawiązywało do historii z książki Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek” należącej do serii CZYTAM SOBIE. Na początku dzieci brały udział w zabawie integracyjnej, mającej na celu zaznajomienie ich z zasadami prawidłowej segregacji śmieci. Nasi młodzi ekolodzy musieli również wymyślać propozycje ponownego wykorzystania wylosowanych i segregowanych przez nich śmieci. Pomysłów było mnóstwo. Dzieci wysłuchały również historii o „Marcie i ufoludku”. Następnie z zebranych śmieci wykonały postać ufoludka i nadały mu imię. Na zakończenie wspólnie namalowały Kosmos. Za udział w warsztatach każdy młody ekolog otrzymał dyplom „Czytam sobie w bibliotece”. Dzieci opuściły bibliotekę w doskonałych humorach, wzbogacone o wiedzę na temat ekologii.

Kolejne warsztaty, prowadzone przez panie Małgorzatę Kaźmierczak i Małgorzatę Dawid, związane były z historią z książeczki „Szarka” Ewy Nowak. Całe spotkanie tematycznie nawiązywało do zwierząt i życia w lesie. To spotkanie również rozpoczęło się od zabawy integracyjnej „Drzewa i misie”. Dzieci miały okazję do rozmowy na temat lasu, panujących w nim odgłosów. Naśladowały dźwięki przyrody. Kolejną zabawą było „ Tropienie śladów”. Wszyscy w skupieniu wysłuchali także historii o wilczycy. W trakcie warsztatów dzieci malowały kredkami maski i obrysowywały ślady stóp. W bibliotece zrobiło się bardzo wesoło, kiedy dzieci, ubrane w maski, wzięły udział w przedstawieniu o wilkach i porach roku. Przez cały czas słychać było radosne dziecięce głosy. Na zakończenie wszyscy otrzymali teczkę „Czytam sobie w bibliotece”.

Po raz kolejny udowodniono, jak wspaniale i ciekawie można spędzić czas z książką.