Drukuj
Odsłony: 1671

W poniedziałek 7 grudnia 2015r. odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej koncert Kuby Michalskiego, polskiego barda, który wykonuje utwory Jacka Kaczmarskiego, Leonarda Cohena oraz poezję znanych poetów. Koncertu wysłuchali uczniowie gimnazjum.

Kuba Michalski to polski piosenkarz , kompozytor i autor tekstów. Komponuje piosenki do własnych tekstów i wierszy innych autorów (m.in. Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i Charlesa Baudelaire’a). Występuje z zespołem „Cotton Cat”, założonym wspólnie z żoną oraz solowymi programami poświęconymi balladom Jacka Kaczmarskiego i Leonarda Cohena. W 2007 r. wydał płytę z utworami Jacka Kaczmarskiego, a w 2011 r. album „ Podróż”, będący zbiorem jego własnych kompozycji do wierszy wielkich poetów. Koncert w naszej bibliotece był głównie prezentacją utworów Jacka Kaczmarskiego. Piosenkarz pomiędzy wykonywaniem utworów, starał się również zapoznać naszą młodzież z postacią wielkiego artysty jakim był Jacek Kaczmarski. Artysta ten był poetą, prozaikiem, kompozytorem, piosenkarzem i twórcą tekstów piosenek. Znamy go głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej ( Rejtan, czyli raport ambasadora; Sen Katarzyny II; Lekcja historii klasycznej) i społeczno-politycznej ( Mury, Nasza klasa, Obława). Kojarzony jest z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym. Jego twórczość była identyfikowana jako głos antykomunistycznej opozycji. Związany był z kabaretem „ Pod Egidą” Jana Pietrzaka. Jego utwór Mury stał się hymnem rodzącej się Solidarności. Był członkiem Redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oprócz utworów Kaczmarskiego Kuba Michalski zaprezentował również kilka pięknych utworów wielkich polskich poetów, jak Norwid czy Tuwim. We wspaniały, niezwykle ciekawy sposób przybliżył młodzieży twórczość, z którą nie spotykają się na co dzień.