Drukuj
Odsłony: 753

W dniu 2 sierpnia 2017 odbyło się kolejne spotkanie z sympatykami wakacyjnych warsztatów w bibliotece. Tematem przewodnim był artysta malarz Henri Matisse. Tak naprawdę nie spodziewał się chyba, że zostanie w przyszłości wybitnym malarzem. Ponieważ był chłopcem bardzo chorowitym, rodzice zdecydowali, że w przyszłości nie powinien ciężko pracować fizycznie i postanowili posłać go do szkoły prawniczej. Mama Henriego prowadziła w miasteczku sklep z farbami, więc chłopiec obcował z kolorami w zasadzie przez całe dzieciństwo. Bardzo możliwe, że już wtedy zainteresował się malarstwem. Obrazy i inne prace Matissa słyną z tego, że mienią się żywymi, czystymi i radosnymi barwami.

Dzieci wysłuchały Bajki o Matissie „Król kolorów”, w której to mały Henri od najmłodszych lat przyglądał się swojej mamie, w jaki sposób dobiera ze sobą kolory. Kolor żółty nazwany „radością” połączyła z kolorem niebieskim „smutnym” i tak powstała „nadzieja” kolor zielony. W ten sposób młodzieniec miał możliwość doświadczyć jak  można łączyć kolory. Oprócz w pomaganiu w sklepie z farbami spotkała go nie mała niespodzianka, gdyż w jego rodzinnym miasteczku pojawił się paryski artysta Maurice de Cormatin, z którym się zaprzyjaźnił  i od, którego otrzymał w prezencie farby nie tylko na pamiątkę, ale również po to, żeby zmieniły życie Henriego.
Po przybliżeniu świata kolorów nastąpiła część zabawowa. Na koniec naszego spotkania dzieci miały możliwość po raz kolejny wykazać się nie lada wyobraźnią. Albowiem mogły malować na małych piaskowych kamiennych kawałkach. Kamienie te miały zostać położone na półce w pokoju na pamiątkę naszych warsztatów.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za tydzień.