Drukuj
Odsłony: 609

       W dniu 16 sierpnia 2017 r. po raz kolejny odbyło się spotkanie z dziećmi w ramach wakacje z biblioteką. Tym razem tematem przewodnim były książki popularno-naukowe o ziołach. Dzieci wysłuchały różnych wierszy o roślinach, które leczą. Z książek popularo-naukowych dzieci dowiedziały się:  jak wyglądają,  kiedy się zbiera i gdzie rosną zioła używane w codziennym życiu.
W dalszej części spotkania uczestnicy zapoznali się z książkami w których można znaleźć różne ciekawe informacje o właściwościach ziół.
Zioła, rośliny zielarskie – rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Zioła lecznicze mają to do siebie, że dostarczają naszemu organizmowi wiele witamin, soli mineralnych oraz substancji leczniczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, witalność, chronią organizm przed chorobami, likwidują niektóre schorzenia oraz wpływają na dobre samopoczucie.  Aby dzieci bardziej zapamiętały roślinki, które są nam potrzebne rozpoznawały po zapachu i dotyku wcześniej przygotowane zioła: rumianek pospolity, miętę, koper, szałwię, liść laurowy, kminek, krwawnik pospolity, chaber bławatek, dziurawiec, bylicę pospolitą.
Efektem naszego spotkania były mini – zielniki wykonane samodzielnie przez dzieci. Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane w przygotowanie swojej pracy, a w międzyczasie kosztowały herbatki z mięty pieprzowej. Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne już ostatnie wakacyjne spotkanie w bibliotece.