Drukuj
Odsłony: 796

W dniu 2 września  o godz. 10.00 rozpoczęło się Narodowe Czytanie dramatu „Wesele” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie.
To VI edycja akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku w drodze głosowania to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury. Przypomnieliśmy sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, ironię i cięty język. Była to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” na przestrzeni dziesiątków lat oraz by przemyśleć jaką rolę odegrał ten dramat w historii naszej Ojczyzny.  

 
Okoliczności powstania dramatu "Wesele": z 20 na 21 listopada 1900 r. we wsi Bronowice Małe pod Krakowem odbyło się wesele młodopolskiego poety, Lucjana Rydla, z chłopką, Jadwigą Mikolajczykówną. Poprzedził je ślub w Kościele Mariackim w Krakowie. Jednym z gości weselnych był Stanisław Wyspiański, który, wg opinii świadków, z niemal fotograficzną dokładnością opisał w swoim dramacie zaobserwowane scenki oraz charakterystyczne zachowania czy powiedzonka ich uczestników. Oczywiście - "Wesele" to nie tylko reportaż. W scenerii wiejskiego wesela autor umieścił sceny symboliczne i to właśnie one zamieniły utwór obyczajowy w dramat narodowy: „(…) tak by gdzieś het gnało, gnało, tak by się nam serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy (…)” a tu pospolitość skrzeczy, a tu pospolitość tłoczy, włazi w usta, uszy, oczy; (…)”- S. Wyspiański.

Czytelnicy Biblioteki, którzy wzięli udział w czytaniu i zaszczycili nas swoją obecnością: Pani Halina Bator, Pani Beata Górka, Pani Edyta Tokarek, Pani Anna Kula, Pani Halina Zjawińska, Pani Beata Urbańska, Pani Alicja Janik, Pani Malwina Domagała, Pani Małgorzata Kaźmierczak, Pani Teresa Pabjaniak, Pani Sylwia i Arleta Domagała oraz Pan Marcin Marciniak.
Imprezę uświetnił występ Pani Anety Urbańskiej, która zaśpiewała m.in. „Nie żałuję”, „Komu weselne dzieci”, „Miasteczko cud”,
„Sen o Warszawie”.

Uczestnicy mogli wykazać się znajomością z twórczości Stanisława Wyspiańskiego, gdyż został zorganizowany dla nich konkurs literacki. Nagrody otrzymali Pani Beata Górka, Pani Edyta Tokarek i Wiktoria Tokarek. Na zakończenie każdy uczestnik, który przyniósł egzemplarz "Wesele" otrzymał pamiątkową pieczątkę.    
Serdecznie dziękujemy czytającym, słuchającym, miłośnikom słowa pisanego i przyjaciołom biblioteki za zaangażowanie i promowanie czytelnictwa. Zapraszamy za rok na kolejną edycję Narodowego Czytania.