Drukuj
Odsłony: 809

W dniu 14 grudnia 2017 r. odwiedzili  nas pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie. Uczniowie zwiedzali bibliotekę, przeglądali zbiory dostępne w dziale dziecięcym jak również zapoznali się z literaturą popularno-naukową dla młodzieży i dorosłych.
Grudzień to miesiąc, który kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, dlatego też spotkanie miało charakter świąteczny.

Uczniowie zapoznali się, ze zwyczajami polskich świąt, a opowiadanie p.n. „Tradycje Bożego Narodzenia” szczególnie przybliżyło tradycję polską. Pierwsza gwiazdka kiedy już zabłyśnie można dzielić się opłatkiem. Na Wigilię przygotowuje się dwanaście potraw i nie jemy wówczas mięsa, za to każdej potrawy trzeba spróbować. Ma to przynieść szczęście na cały następny rok. W każdym regionie potrawy wigilijne trochę się różnią, ale prawie na każdym stole znajdziemy:
 barszczyk z uszkami, karpia, śledzia w różnych odmianach, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutię, kompot z suszonych owoców. Tradycyjne potrawy wigilijne też mają swoje znaczenie. Na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi: z pola, z lasu, z sadu, a także z wody. Dlatego jemy dużo ryb, które przynoszą zdrowie i dostatek, a maku, zapewniającego bogactwo i pomyślność, kapusty i grzybów, również przynoszących szczęście. Miód i bakalie miały zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych, orzechy mądrość, a owoce energię. Nic więc dziwnego, że aby zapewnić sobie szczęśliwy kolejny rok, trzeba było spróbować wszystkich potraw.

Potem zorganizowany został Quiz z wiedzy o zwyczajach świąt, który pokazał, że dzieciom nie jest obca polska tradycja. Las rąk, aby udzielić odpowiedzi świadczy, że święta mają dla nich szczególne znaczenie. Największą ilość punktów uzyskał Filip Walkowiak i w nagrodę otrzymał książkę o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie dzieci wykonały choinkę, którą ozdobiły m.in.: łańcuchami, kolorowymi wycinankami, koralikami itp. Wszystkie prace były oryginalne i mogły ozdobić pokój każdego z  nich. Świąteczna aura wszystkim się udzieliła, co spowodowało wspólne śpiewanie kolęd.