Drukuj
Odsłony: 3793


W dniu 20 grudnia 2017 r. odwiedziły nas dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie.  
Uczniowie w ramach lekcji bibliotecznej zapoznali się z tradycjami Bożonarodzeniowymi na podstawie książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
Autorka pokazała czytelnikom z całego świata jak wygląda Boże Narodzenie w Szwecji. O zwyczajach świątecznych dzieci wysłuchały fragmenty książki.

Dla Lisy bohaterki powieści i jej szwedzkich przyjaciół Gwiazdka rozpoczyna się wraz z pieczeniem pierników. Najchętniej mali cukiernicy korzystają z foremki w kształcie prosiaczka. Kiedy już wszystkie pierniki są gotowe, z pozostałego po wykrawaniu kształtów ciasta piecze się jedno duże ciastko, które będzie nagrodą w konkursie. Jakim? Bardzo prostym, bo ciastko trafi do tego, kto zgadnie, ile ziaren grochu wsypano do butelki. W powieści Astrid Lindgren najlepiej zgadywał najstarszy mieszkaniec wioski zwany przez wszystkich dziadziusiem i to jemu przypadł smakołyk. Chwilą wyczekiwaną przez szwedzkie dzieci jest wyprawa z ojcami do lasu po choinki. A tymczasem mamusie muszą w kuchni szykować jedzenie. W wigilijny ranek na stole rozłożony jest odświętny obrus.  W ubieraniu choinki dzieciom pomaga tatuś. Nie może zbraknąć jabłek i upieczonych wcześniej pierniczków, chorągiewek, świeczek i cukierków, aniołki z waty. Dzieci do sklejonych wcześniej koszyczków wkładają rodzynki i orzechy – one również zawisną na choince. Dzieci pomagają również przy zdobieniu drzewka dziadziusiowi, a samotnej Kristin zanoszą kosz pełen smakołyków. Ugaszczanie wszystkich, którzy tego potrzebują, to szwedzka tradycja. Gdy nadchodzi czas wigilijnej kolacji na stole palą się świece. W Szwecji nie ma bowiem zwyczaju spożywania w Wigilię jedynie postnych pokarmów. Poza szynką w Bullerbyn je się także kaszę. W kaszy można znaleźć migdał- ten, kto na niego trafi- z pewnością niebawem stanie na ślubnym kobiercu. Po wieczerzy tatuś Lisy odczytuje fragment z Biblii o narodzinach Jezuska, a dziewczynka recytuje wierszyk. Potem następuje rozdanie prezentów to niezwykle ekscytująca chwila dla dzieci na całym świecie.
Święta w Bullerbyn niewiele różnią się od tych naszych, w Polsce. Lindgren odmalowała wspaniałym świat dzieci, które przeżywają święta, są rozemocjonowane, a zarazem czułe i wrażliwe. Cieszą się swoim dzieciństwem i potrafią się wspaniale bawić.

Po krótkim zapoznaniu się i porównaniu tradycji dzieci zostały podzielone na 5 grup, z których każda miała namalować przygotowania dzieci z Bullerbyn do świąt. Potem uczniowie  na pomocą teatrzyku kamishibai opowiadali na podstawie rysunku przygotowanie do świąt.
W Quizie świątecznym zorganizowanym dla dzieci najlepszą wiedzą i zarazem największą ilość punktów otrzymali Kacper Majzer i Marysia Urbańska i w nagrodę książkę o  tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.

Choinka stanowi symbol świąt i dlatego dzieci miały do wykonania właśnie to drzewko. Takie nie typowe bo do  wykonania potrzebowały zaledwie dwóch rzeczy: wstążki i patyka. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Niezmiernie nas cieszy, że praca ozdobiła pokój dziecka.