Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej zawiązało się w październiku 2009 roku z inicjatywy grupy mieszkańców Gminy Osjaków pragnących promować naszą „małą ojczyznę”. Dnia 26 lutego 2010 roku postanowieniem Sądu Rejonowego w Łodzi podjęto decyzję o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego. Siedzibą Stowarzyszenia jest Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie przy ul. Częstochowskiej 22.
Celem stowarzyszenia jest promocja Ziemi Osjakowskiej, które realizuje poprzez:
1. Promocję lokalnej twórczości kulturalnej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa, w tym kulturowego, historycznego lub przyrodniczego,
2. Rozwijanie aktywności społeczności lokalnej,
3. Kultywowanie tradycji Ziemi Osjakowskiej,
4. Organizację imprez kulturalnych, rekreacyjnych lub sportowych,
5. Współpracę z instytucjami rządowymi: samorządem gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz innymi organizacjami pozarządowymi,
6. Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej,
7. Zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego,
8. Promowanie produktów i usług opartych na lokalnych zasadach, tradycjach sektora gospodarki lub lokalnym dziedzictwie, 9. Wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w tym społeczeństwa informatycznego opartego na wiedzy, poprzez organizację szkoleń, warsztatów i kursów.
Pierwszą zorganizowaną przez grupę inicjatywną TPZO imprezą był wieczór andrzejkowy, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie w 2009 roku. Spotkania Andrzejkowe na stałe wpisały się do kalendarza imprez TPZO i organizowane są co roku , obecnie w siedzibie Stowarzyszenia. Dnia 26 stycznia 2010 roku odbył się I Charytatywny Bal Karnawałowy. Rok później tj. 6 lutego 2011 roku odbył się II bal w stylu lat 70-tych, którego celem była pomoc dla Bartka i Jasia. W 2012 roku 28 stycznia goście bawili się w rytmach cygańskich. Był to III bal, z którego dochód przeznaczono na rehabilitację dla dzieci z gminy Osjaków.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej uczestniczy w festynach organizowanych na terenie gminy. Dbając, żeby nikomu nie zabrakło sił do zabawy członkowie przygotowywują „ pyszne jadło”, zapraszając uczestników do degustacji. Jarmark Wojewódzki w Łodzi to doskonała okazja do prezentacji naszych potraw. TPZO dwa razy uczestniczyło w imprezie prezentując gminne przysmaki.
W marcu 2011 roku członkowie TPZO uczestniczyli w warsztatach folklorystycznych. Podczas zajęć zostały wykonane stroiki wielkanocne, które następnie zostały sprzedane. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na zakup paczek żywnościowych dla dzieci i osób najuboższych na święta wielkanocne. W kwietniu 2011 TPZO uczestniczyło w spotkaniu aktywizującym na temat: „Produkty regionalne i rękodzieło ludowe”. Spotkania miały na celu promocje regionalnych rękodzieł i potraw. Członkinie towarzystwa zaprezentowały różne sposoby robienia kwiatów z bibuły.
TPZO wzięło udział w Gminnym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych pt. „Śpiewajcie, aniołowie – pasterze, grajcie mu”, który odbył się 27 stycznia 2012 roku. Członkowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, którego treścią były tradycyjne kolędy i pastorałki.
W II Gminnym Przeglądzie zorganizowanym w 2012 roku TPZO również zaprezentowało swoje zdolności wokalne.
Stowarzyszenia
W sobotę 11 lutego 2023 w Zajeździe Podjadek w Osjakowie odbył się bal charytatywny organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej działające przy bibliotece w Osjakowie. Impreza wróciła po po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią i wróciła w pięknym stylu.
Uczestnicy balu w Osjakowie tradycyjnie przebierają się w stroje związane z tematem imprezy. W tym roku były to „ludowe stroje świata” i na imprezie mogliśmy zobaczyć kreacje nawiązujące do strojów ludowych niemieckich, polskich, arabskich, czy japońskich. Na tej niezwykłej imprezie znaleźli się tez kowboje i Indianie. Fantazja uczestników balu nie zna granic.
Impreza organizowana w Osjakowie od lat to jednak nie tylko dobra zabawa. Przyświeca jej bowiem szczytny cel – zbiórka środków na rzecz potrzebujących mieszkańców gminy Osjaków i okolic. W trakcie balu sprzedawano losy na loterię fantową, które rozchodziły się bardzo szybko. Zobaczcie naszą fotorelację z charytatywnego balu w Osjakowie.













































Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej zawiązało się w październiku 2009 roku z inicjatywy grupy mieszkańców Gminy Osjaków pragnących promować naszą „małą ojczyznę”. Dnia 26 lutego 2010 roku postanowieniem Sądu Rejonowego w Łodzi podjęto decyzję o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego. Siedzibą Stowarzyszenia jest Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie przy ul. Częstochowskiej 22.
Celem stowarzyszenia jest promocja Ziemi Osjakowskiej, które realizuje poprzez:
1. Promocję lokalnej twórczości kulturalnej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa, w tym kulturowego, historycznego lub przyrodniczego,
2. Rozwijanie aktywności społeczności lokalnej,
3. Kultywowanie tradycji Ziemi Osjakowskiej,
4. Organizację imprez kulturalnych, rekreacyjnych lub sportowych,
5. Współpracę z instytucjami rządowymi: samorządem gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz innymi organizacjami pozarządowymi,
6. Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej,
7. Zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego,
8. Promowanie produktów i usług opartych na lokalnych zasadach, tradycjach sektora gospodarki lub lokalnym dziedzictwie,
9. Wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w tym społeczeństwa informatycznego opartego na wiedzy, poprzez organizację szkoleń, warsztatów i kursów.
2 lutego 2013 roku w restauracji „Podjadek” odbył się już IV Charytatywny Bal Karnawałowy. Uczestnikami byli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej oraz ich znajomi, a także zaprzyjaźnione ze stowarzyszeniem osoby.
Tradycją już się stało, że co roku bal organizowany jest w różnych stylach, a tego wieczoru goście bawili się w rytmach „country”. Tę gorącą noc powitaniem rozpoczęła prezes TPZO Pani Barbara Pabjaniak.
{joomplucat:45 limit=3|columns=3|ordering=random}
W czasie trwania naszego balu oprócz wyśmienitych potraw i wspaniałej muzyki zaproponowaliśmy naszym gościom kotyliony. Jak co roku odbyły się także wybory króla i królowej balu. Tegorocznymi zwycięzcami zostali Klaudia Domagała oraz Andrzej Marczak. Dodatkową atrakcją tej nocy był żywiołowy taniec w rytmach country w wykonaniu pań z TPZO.
Cały dochód z balu zostanie przeznaczony na dzieci sprawne inaczej i osoby potrzebujące z terenu naszej gminy.
Nasi goście, jak co roku, opuszczali restaurację z uśmiechem na ustach, mówiąc do zobaczenia za rok.
Zarząd TPZO serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom balu za wspaniała zabawę.





