Konkurs fotograficzny

by webmaster

{multithumb thumb_width=498 thumb_height=700}

Konkurs fotograficzny

Opisy miejsc do fotografowania:

Osjakowski Zespół – Przyrodniczo Krajobrazowy

Zachodnia granica Osjakowskiego Zespołu Przyrodniczo -Krajobrazowego bierze początek przy granicy Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki na pograniczu gmin Konopnica i Osjaków, skąd kieruje się na południe drogą polną przez wieś Kresy, Skaleniec i dochodzi do wsi Dębina. Tam skręca w drogę powiatową, którą dociera do granicy otuliny Załęczńskiego Parku Krajobrazowego. Wschodnia granica ZP-K rozpoczyna się przy granicy PKMWiW w okolicy Strobina.

Stąd drogą gminną podąża do wsi Krzętle i dalej wzdłuż ściany lasu do drogi krajowej nr 8. Biegnąc tą drogą w kierunku Osjakowa mija kompleks leśny i jego zachodnim skrajem, w kierunku północno-zachodnim dochodzi do drogi powiatowej, która dociera do Osjakowa. Następnie prowadzi drogą powiatową przez wieś Felinów i skręca w drogę do wsi Borkowe. Dalej przez wieś Zmyślona dociera do drogi powiatowej, którą przez Bugaj Radoszewski podąża do granicy otuliny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy utworzono w celu zapewnienia ochrony gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ochrony cennych przyrodniczo siedlisk, jest częścią doliny środkowej Warty uznaną za ostoję ptactwa wodno-błotnego. Na jego terenie stwierdzono występowanie 230 gatunków ptaków, z czego 145 lęgowych. zróżnicowana jest również szata roślinna wystepująca na terenie zespołu. Stwierdono tu ponad 1000 gatunków roślin, w tym około 100 zagrożonych. Tworzą one 230 zbiorowisk roślinnych.

Załęczański Park Krajobrazowy na terenie Gminy Osjaków

Granica Załęczańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Osjaków prowadzi wzdłuż tej drogi przez tereny lasu na wschód do miejscowości Łykowe dochodząc tam do drogi powiatowej 4529E i wracając w obszar gminy Osjaków, stąd granica Parku prowadzi na północ drogą powiatową ok. 250m, by tam skręcić na północny wschód i przez tereny leśne dotrzeć do drogi leśnej prowadzącej wzdłuż lewego brzegu rzeki Warty. Granica biegnie tą drogą na wschód ok. 500m, potem skręca na południowy-wschód i biegnąc ok. 270m wzdłuż lewego brzegu rzeki Warty dociera do miejsca, w którym zmienia kierunek i przecinając rzekę wkracza ponownie w obszar gminy Wierzchlas.

Jest to południowy fragment obszaru Gminy Osjaków przebiegajacy w wzdłuż rzeki Warty o urozmaiconej rzeźbie terenu w większosci porośnięty lasem, poza „osadą mlyńską” Państwa Ciechanowskich (Drobnice – Łykowe) oraz obiektami Ośrodka Wczasowego „Kalina”. Zadaniem ZPK jest ochrona krajobrazu jurajskiego. W tym bogactwa form kresowych takich jak wapienne skałki, jaskinie,ponory leje kresowe. Ochrona fałny i flory do ochrony gatunków roślin i zwierząt oraz ochrona cennych przyrodniczo siedlisk.

Naturalny odcinek rzeki Wierznicy

Użytek ekologiczny powstały w dolinie rzeki Wierznicy (km 5,7 km) na odcinku od wsi Kuźnica Strobińska do Ujścia.

Uznany za użytek ekologiczny ze względu na czystość wód oraz naturalny i specyficzny charakter koryta. Dolina rzeczna jest miejscem głęboko wcięta w podłoże. Jej szerokość wynosi w dolnymjej brzegum ok.350m, a nastepnie stopniowo zweża się do około 100m i kończy poniżej wsi Kuźnica Strobińska. Całkowita długość tej wyraźnie ukształtowanej doliny wynosi 4,5km. W jej obrębie miejscami występują starorzecza oraz zagłębienia o podmokłym i zabagnionym dnie.

Wspierają nas:

Jeżeli zauważyłeś błąd, skontaktuj się z nami: gbposjakow@op.pl

2025 © Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie.