1000 pierwszych dni – relacje z III szkolenia

by webmaster

Kolejne szkolenie w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia”

14 sierpnia 2015r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie odbyło się trzecie szkolenie z cyklu „Świadomy rodzic – to zdrowe dziecko i przyszły dorosły, to zdrowe społeczeństwo”. Projekt ten realizowany jest w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Tematy podjęte podczas szkolenia to: ograniczenie soli i cukru w diecie oraz pięć regularnych posiłków w ciągu dnia.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przedstawionej przez panią dietetyk Marię Drab-Bąk. Uczestnicy zapoznani zostali z wieloma cennymi uwagami dotyczącymi ograniczenia spożycia soli i cukru w diecie, szczególnie dzieci. Według zaleceń WHO dzienne spożycie chlorku sodu (soli kuchennej) nie powinno być większe niż 5 g (2000 mg sodu). Nadmiar soli przyczynia się do wielu schorzeń m.in. wzrostu ciśnienia krwi, zatrzymania wody w organizmie, rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, ryzyka udaru mózgu. Pani dietetyk podkreśliła, że źródłem soli jest nie tylko solniczka, lecz także wędliny, pieczywo, ser żółty, do produkcji których używa się znacznych ilości soli. Wskazała również, jak istotne jest ograniczenie spożycia cukru w diecie dziecka oraz czym go można zastąpić.

Ważnym elementem prelekcji był temat pięciu regularnych posiłków w ciągu dnia: trzy podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) i dwa uzupełniające (II śniadanie, podwieczorek).

Śniadanie powinno zapewnić ok. 25% dziennej racji pokarmowej. Pamiętajmy, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, którego w żadnym wypadku nie można pomijać. Śniadanie uruchamia metabolizm, dostarcza energii na cały dzień i sprawia, że nie podjadamy we ciągu dnia między posiłkami. Należy je zjeść nie później niż godzinę, dwie po obudzeniu się. Drugie śniadanie powinno być lżejsze i zapewniać około 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Kolejny posiłek, obiad, powinien z kolei zapewniać 30% dziennej racji pokarmowej, natomiast podwieczorek 10%. Kolację należy zjeść nie później niż na dwie, trzy godziny przed snem. Powinien być to posiłek lekki, dostarczający około 25% dziennej porcji kalorii. Regularność posiłków ma ogromne znaczenie dla utrzymania wysokiego tempa metabolizmu. Organizm broni się przed rzadkimi posiłkami spowalniając przemianę materii podczas długich przerw, które odczytuje jako okres głodu. Zamiast spalać kalorie stara się je oszczędzać. Regularne posiłki należy spożywać w odstępach 3 – 4 godzin. Ułatwia to prawidłowe wykorzystanie składników odżywczych ciągu dnia oraz pobudza odruchowe wydzielanie soków trawiennych. Regularne posiłki ułatwiają utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi i chronią przed nagłymi napadami głodu czy osłabieniem.

W części praktycznej uczestnicy mieli niełatwe zadanie – wśród produktów należało wybrać najzdrowsze, odczytując poprawnie treść informacji na opakowaniach. Pani dietetyk zwróciła uwagę, że na pierwszym miejscu na opakowaniu znajduje się składnik, którego jest najwięcej w produkcie. Łatwo odgadnąć, że wiele produktów przeznaczonych dla dzieci, zawiera bardzo dużo cukru. Ćwiczenia praktyczne były okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.

Wiele narzędzi pomocnych rodzicom w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka można znaleźć na bezpłatnej edukacyjnej platformie edukacyjnej www.1000dni.pl. Do której odwiedzenia zachęcamy.

Przed nami jeszcze warsztat kulinarny zaplanowany na 20 sierpnia 2015r. (czwartek) godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie. Serdecznie zapraszamy.

{joomplucat:86 limit=3|columns=3|ordering=random}

Wspierają nas:

Jeżeli zauważyłeś błąd, skontaktuj się z nami: gbposjakow@op.pl

2025 © Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie.